نوشته شده در ساعت 14:50:45 , مورخ 20/02/1389
کد خبر : 89021182

آلودگی شدید رودخانه اهرچای /2/ مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی
جلوی نفوذ بخشی از مواد باطله شیمیایی معدن «مزرعه» به رودخانه گرفته شده


 بزرگنمایی

سبزپرس – گروه محیط طبیعی: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: مواد باطله معدن مس مزرعه باعث آلودگی شیمیایی رودخانه «اهرچای» شده ولی جلوی نفوذ بیشتر مواد آلوده کننده به رودخانه گرفته شده است.

   بیوک رئیسی به خبرنگار سبزپرس گفت: روز پنج شنبه 16 اردیبهشت، مخزن مواد باطله معدن مس مزرعه دچار شکستگی شد که بخشی از این مواد به رودخانه اهرچای وارد شده است.
   او ادامه داد: مدیران معدن برای جلوگیری از آلودگی وارد عمل شده اند. سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هم همکاری کرده اند و بخشی از مواد باطله را مهار کرده اند.
   مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی همچنین گفت: امروز دوشنبه نیز جلسه مشترکی با مسئولان معدن خواهیم داشت تا ابعاد مختلف این حادثه و همچنین راه های مقابله با انتشار آلودگی را بررسی کنیم.
  روز پنج شنبه 17 اردیبهشت، مخزن مواد باطله معدن مس «مزرعه» در نزدیکی شهرستان اهر دچار شکستگی شد. این مواد ضایعات فرایند تغلیظ مس و آلوده به فلزات سنگین و مواد سمی و اسیدی هستند.
   به گفته حاضران در محل بخش عمده این مواد به رودخانه اهر چای سرازیر شده و این رودخانه را آلوده ساخته است.
   رودخانه اهرچای به رود ارس می ریزد و در صورت مهار نشدن انتشار آلودگی، این رودخانه و حتی دریای خزر نیز آلوده خواهد شد.
   در مسیر رودخانه اهرچای، ده ها روستا قرار دارد که آب مورد نیاز کشاورزی و دامداری خود را از طریق این رودخانه تامین می کنند.
   تاکنون سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست هیچ خبری درباره این اتفاق منتشر نکرده است و تنها روز گذشته، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبرنگار سبزپرس به ذکر کلیاتی درباره وقایع آلودگی رودخانه ها در اهر و مراغه پرداخت. محمد جواد محمدی زاده دیروز گفت که در حال بررسی موضوع هستیم.

نظرات (3 نظر نوشته شده است):

w
avatar
ki goftesh ke mahar shode ast??????
ajab
PAS MAHAR SHODE AST.....
ASLAN MAHAR NASHODE BUD KE AFATE IN KAR DAMANE MAHIHA TABIAT VA JANEVARAN RA GEREFT VA KHAHAD GEREFT.
راهنورد
avatar
ریاست محترم محیط زیست باوجود سپری شدن قریب یک سال ز مسئولیتش در محیط زیست همچنان به دنبال مهره چینی وتشکیل ... است وغیر ازچند اقدام تبلیغاتی وغیر الزام آور تاکنون اقدامی انجام نداده است .
avatar
عکس مربوط به این خبر در وبلاگ یوخا

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
0
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX