نوشته شده در ساعت 14:22:10 , مورخ 23/05/1389
کد خبر : 89051197

گفت و گوی سبزپرس با یکی از مدیران شرکت مهاب قدس
همه سدها مجوز ارزیابی زیست محیطی دارند / صنعت سد سازی به نوعی صنعت پول سازی است


 بزرگنمایی

سبزپرس- گروه محیط انسانی؛ مونا قاسمیان: شرکت مهاب قدس یکی از شرکتهای فعال در سد سازی است. نامی که برای علاقه مندان به محیط زیست یادآور تخریب عمده جنگلها و طبیعت ایران است. از سد البرز و تجن گرفته تا سد کارون 4. در همه این پروژه ها صدها هزار اصله درخت در مناطق مختلف کشور پاکتراشی شدند تا به جای آنها سدهایی ساخته شود که طبق نظر برخی از کارشناسها هیچ توجیه زیست محیطی و مدیریتی در منابع آب ندارد. در دهمین نمایشگاه محیط زیست شرکت مهاب قدس هم حضور داشت. برای همین در سر و صدای نمایشگاه گفت و گوی کوتاهی را با یکی از مدیران محیط زیست این شرکت انجام دادیم. علی فخیمی وکیلی از این که در میان علاقه مندان به محیط زیست از شرکت مهاب قدس به عنوان یک شرکت ضد محیطی زیست یاد می شود تعجب کرد. البته او تخریب جنگلها را تایید کرد. اما مدعی شد که در ساخت همه سدها مجوزهای لازم محیط زیست گرفته شده است اما با این حال باید برای توسعه هزینه داد. او در بخش دیگری از سخنانش به شدت وابستگی این شرکت را به نهادهای نظامی انکار کرد و شرکت مهاب قدس را یک شرکت نیمه دولتی و خصوصی دانست که بخشی از آن وابسته به وزارت نیرو است. گفت و گوی سبزپرس را با این کارشناس شرکت مهاب قدس را می خوانیم.


بیشتر پروژه های سد سازی در ایران توسط شرکت مهاب قدس انجام می شود. اما در بسیاری از این پروژه ها سد سازی همراه  با تخریب گسترده جنگلها و طبیعت ایران است. مانند سد البرز یا تجن.

- شرکت مهاب قدس با 2 هزار و 500 پرسنل یکی از شرکتهای سرآمد سد سازی در ایران و منطقه است. این شرکت با جذب نخبگان در حوزه های مختلف در پروژه های متفاوتی خودش را به عنوان یک شرکت پیشرو مطرح کند. باید توجه داشت که هر پروژه صنعتی مخاطرات زیست محیطی هم دارد. شما سد البرز را مثال زدید. این سد در منطقه ای ساخته شد که پوشش جنگلی بالایی داشت. اما یکی از منابع آب بابلرود هم در این منطقه بود که باید مهار می شد. برای آبیاری  و تولید برق. به هر حال هر پروژه سد سازی یک سری تبعات منفی هم دارد. اما در مطالعه جامعی که با بانک جهانی درباره سد البرز داشتیم همه موارد را از آب و خاک و منابع زیستی و غیره بررسی کردیم. پیامدهای منفی و مثبت پروژه شناسایی شد. اما پیامدهای مثبت این سد جای بالاتری را به خود اختصاص داد.

با وجود دلایل شما بسیاری از کارشناسان ارزیابی، محیط زیست و حتی آب با نظر شما مخالف هستند. در ساخت همین سد جوامع بومی مجبور به مهاجرت شدند و چند صد هکتار از جنگلهای بکر شما پاکتراشی شد. وقتی می گوییم هر پروژه ای باید ارزیابی زیست محیطی داشته باشد یعنی همه این عوامل در نظر گرفته شود.

- دقیقا همه اینها در نظر گرفته می شود. ما اثرات منفی و مثبت را بررسی کردیم. همانطور که گفتم اثرات مثبت طرح بیشتر بود.

چرا وزارت نیرو در ابتدای طرحهای سد سازی مجوز ارزیابی زیست محیطی را از سازمان جنگلها و مراتع یا محیط زیست نمی گیرد؟ معمولا وقتی سد ساخته می شود و میلیاردها تومان هزینه ساخت سد می شود وزارت نیرو یادش می افتد که باید مجوز بگیرد. مانند سدهای پلرود و شفارود در گیلان. هیچ کدام این سدها مجوز ساخت را از طرف سازمان جنگلها و مراتع کشور ندارند اما بازهم کلنگ احداث آنها به زمین می خورد.

- از سال 1371 که مصوبه ارزیابی زیست محیطی تصویب شد تمام طرحهای سد سازی موظف شدند که ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و مجوز هم بگیرند. هم سد البرز مجوز ساخت سد را داشت و هم سد شفا رود و پلرود مجوز دارد.

 اما معاون  حفاظت سازمان جنگلها می گوید که تا کنون این سازمان هیچ مجوزی را برای احداث سد نداده است.

- ما مجوزها را از سازمان حفاظت محیط زیست می گیریم.

اما برای اراضی ملی مجوز را باید سازمان جنگلها و مراتع بدهد.

- ببینید من قطع درختان را به عنوان تبعات منفی سد سازی قبول دارم. مثلا در همین سد البرز ما به آبشار شیرگاه اصلا دست نزدیم. نباید یک طرفه به قاضی برویم. ما ارزیابی می کنیم. اثرات منفی را می بینیم مانند قطع درختان. ولی ما باید آب را مدیریت کنیم و نیروگاه برق آبی بسازیم که آلودگی نداشته باشد. منطقه ای را می شود گفت که آثار جبران ناپذیر زیست محیطی دارد که یک فرهنگ خاص بخاطر ساخت سد از بین برود. شما در ایران یک منطقه را نام ببرید که ما این کار را کرده باشیم. یعنی با ساخت سد یک فرهنگ و قومیت و زبان را از بین برده باشیم. می خواهم تاکید کنم که ما ارزیابی های لازم را انجام می دهیم.

ببینید کسی یک طرفه به قاضی نمی رود. کسی هم با سد سازی مشکلی ندارد. مشکلی که وجود دارد این است که وزارت نیرو در هر رودخانه می خواهد سد بسازد. در ساخت خیلی از این سد ها هم ارزیابی انجام  نمی شود. مانند سد کارون 4 که چند هزار اصله درخت بلوط نابود می شود.

- اما سد کارون 4 هم ارزیابی شده است.

پس چرا حرف معاونت مناطق خشک و نیمه خشک و مدیر کل جنگلهای خارج از شمال سازمان جنگلها با شما متفاوت است؟

- متولی محیط زیست کشور سازمان حفاطت محیط زیست است  که تمام ارزیابی ها باید انجا برود. ما از کارون 4  می توانیم دو هزار مگاوات برق داشته باشیم. شما به من یک نقطه ای را در ایران نشان بدهید که این توانایی را داشته باشد.

باید بخاطر ساخت یک سد صد ها هزار اصله درخت بلوط را از بین برد؟

 - ما در کارون یک شرایطی داریم که در هر جایی وجود ندارد. من منکر قطع درختان بلوط زاگرس نمی شوم. من می گویم یک کاری کنیم که باقی مناطقی که باقی مانده است را حفاطت کنیم.

شرکت شما تاکنون چه اقدامی در این باره کرده است؟

این وظیفه ما نیست.

وقتی شما یکی از تخریب کنندگان اصلی طبیعت هستید نمی توانید بگویید این وظیفه ما نیست.

- البته ما به عنوان مشاور محیط زیست اقداماتی انجام داده ایم.  در همان منطقه کارون 4 ما یک بخشی داریم که پوشیده از گیاهان آندمیک  است. ما با کار بیشتر این منطقه را با پشتوانه حفاظتی مشخص کرده ایم. بعد هم به سازمان محیط زیست معرفی کردیم که از آن را حفاظت کند. ما نباید نگاه یک سویه داشته باشیم. ما مشکل کمبود برق داریم. مشکل کمبود آب داریم. در کنارش آلودگی زیست محیطی است که توسط نیروگاههای حرارتی ایجاد می شود. ما از پتانسیل های موجود به نحو احسن استفاده می کنیم. برای هر طرحی هم باید مطالعات ارزیابی زیست محیطی انجام شود. یکسری از این سدها مانند سد شهید عباسپور یا سد دز  در سالهای قبل انقلاب ساخته شده است. یعنی زمان که هیچ تفکر زیست محیطی وجود نداشت. اما همه سدهای جدید ارزیابی می شوند.

 پس اگر وزارت نیرو بگوید شرکت شما در این قسمت از کشور سد بسازد، بعد شما در ارزیابی به این نتیجه برسید که سد نباید ساخته شود به هر دلیلی شما اینجا سد نمی سازید؟

- ما توصیه خود را به وزارت نیرو می گوییم. در نهایت وزارت نیرو تصمیم می گیرد.

اما وقتی وزارت نیرو هزینه مشاور زیست محیطی شما را می پردازد فکر نمی کنید چرخش شما به سمت وزارت نیرو باشد؟

- این یک ایراد بنیادین است. باید سازمان محیط زیست متولی این کار باشد تا ارزیابی ها دقیق تر باشد. مطمئنا وقتی من از وزارت نیرو پول می گیرم چرخشم به سمت وزارت نیرو است. اما چند سد هم بود که در ارزیابی ها رد شد و گفتیم ساخته نشود.

در کجا؟

در آذربایجان غربی و شرقی.

درست مانند مشکلاتی که ساخت 40 سد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه برای این دریاچه به وجود آورده است.

- برخلاف نظر شما در بحران ارومیه ساخت سد 13 درصد اثر منفی داشته است. مابقی مربوط به ساخت بزرگراهی است که از وسط دریاچه عبور کرده است. یعنی حیات دریاچه به دلیل ساخت بزرگراه از بین رفته است. نباید همه مشکلات را متوجه وزارت نیرو کنیم. 

اما کارشناسهای محیط زیست نقش 40 سد را بیشتر از تنها 13 درصد می دانند.

- ساخت سد تاثیر گذار بوده اما نباید یک سیستم را محکوم کرد.

برخورد وزارت نیرو این تفکر را به وجود آورده که در این وزارت خانه نگاه زیست محیطی وجود ندارد.

- من با این نظر افراط گرایانه مخالفم. وزارت نیرو اولین سازمانی بود که استانداردهای آب سطحی و رودخانه ها را تهیه کرد. ما باید به این اقدامات هم توجه کنیم. اگر وزارت نیرو نبود ما چنین استانداردهایی را نداشتیم.

برخی از کارشناسان معتقدند یک باند مافیا قوی سد سازی وجود دارد که به دلیل چرخش بالای مالی در سدسازی هیچ مخالفتی برای ساخت برخی از سدها را نمی شود.

- صنعت سد سازی به نوعی  صنعت پول سازی است. اما باید منافع را درکنار ضررها ببینیم. در برخی از پروژه های زیست محیطی نمی توان به سرعت تغییرات را حدس زد. شاید 15 سال طول بکشد. امروز در آمریکا می گویند برخی از سدها را باید برداشت تا سیستم طبیعی رودخانه ها دوباره شکل بگیرد. اما وقتی در کشور ما مشکل مدیریت آب وجود دارد، کم آبی و کم برقی داریم و می خواهیم کشور را هم توسعه بدهیم در برخی مواقع هم اثرات منفی دیده می شود.اما این پروژه ها بی طرفانه  ارزیابی می شود. من رد نمی کنم که هیچ اثر منفی نیست اما از کار خودم دفاع می کنم.

 از شرکت شما به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهایی یاد می شود که اصول محیط زیست را رعایت نمی کنند.

- تمام سدهای ما مجوز دارد. همین سد البرز نه تنها مجوز زیست محیطی دارد بلکه مطالعات بانک جهانی را هم دارد. این سد نیروگاه برق آبی با توان تولید 50 مگاوات برق دارد. همچنین بحث اسکان مجدد اهالی در منطقه را هم در نظر گرفته است.  بحث حفاظت از جنگل ها. بحث سیلاب. همه در نظر گرفته شده است.

چطور وقتی جنگلهای شمال را پاکتراشی می کنید می گویید حفاظت از جنگل در نظر گرفته شده است؟

- سازمان جنگلها و مراتع برای منطقه مشابه اطراف شیرگاه چه کاری انجام داده است. ما یک بخشی را از بین بردیم اما به جای آن یک سر منافع را برای پایین دست و کشاورزی ایجاد کردیم. ما یک سری تخریب داشتیم. خوب برای حفظ باقی مانده دارایی ها چه کاری انجام دادیم. نباید یک طرفه نگاه کنیم که این بخش نابود شده است. خوب برای آن قسمتی که باقی مانده چه کاری انجام دادیم. برای گونه های منحصر به فرد آندمیک گیاهی و جانوری چه کار کردیم.

جواب شما را باید مسئولان سازمان جنگلها و مراتع یا محیط زیست بدهند.

- شرکت مهاب قدس برای سدهایی که از سال 72 به این طرف ساخته شده است تمام مطالعات زیست محیطی  را انجام داده است. دربرخی پروژه ها یک سری صدمات غیر قابل برگشت داشته ایم اما از طرف دیگر آمدیم و منطقه هایی را که ارزش حفاظت دارند به سازمان محیط زیست معرفی کردیم. یعنی اطراف سد یا حوزه آبریز را حفاظت شده اعلام کردیم و دیگر توسعه ندادیم. این یک راهکار زیست محیطی است. به هر حال توسعه هزینه دارد. ما به جای درختان قطع شده درخت می کاریم.

ارزش درخت دست کاشت با درخت بومی یک منطقه قابل مقایسه نیست.

- درست است. یکی از مشکلات ما نبود مطالعات اقتصاد محیط زیست است. مطمئنا ارزش یک درخت بلوط در مخزن سد کارون 3 با یک درخت بلوط در حاشیه جاده لردگان یکی نیست. ما هنوز این ارزشها را پیدا نکردیم. ما باید مطالعات زیست محیطی و اقتصاد زیست محیطی داشته باشیم. از  نظر جلوگیری از فرسایش خاک، آلودگی هوا، زیستگاه حانواران. ما هنوز هیچ کدام از اینها را ارزش گذاری نکردیم.

آقای وکیلی  می شود روی هر رودخانه ای سد ساخت ؟

- ما نمی توانیم هر جا سد بسازیم. اما وقتی رودخانه کارون را داریم و نیروگاه برق آبی ما حدود 90 درصد برق آبی تولید می کند باید این پتانسیل را مدیریت کنیم.  تعدادی طرح در حوزه های کوچک اجرا شده است. اینکه می گویند تخریب در زیر زمین با چه مطالعه ای است. یا می گویند تبخیر زیاد است. چه مطالعه ای در این باره انجام شده است. با چه مقیاسی. من محیط زیست خواندم. بیشتر هم مدافع محیط زیست هستم. ولی محیط زیست نباید مانعی برای توسعه شود.

کسی مخالف توسعه نیست. اما توسعه ناپایدار در کشور ما همراه با تخریب شدید منابع طبیعی است.

- یکی از کارهای ما ارزیابی محیط زیست است. باید سعی کنیم راهکارهای کاهش اثرات را اجرا و پایش محیط زیست داشته باشیم. اما وقتی نوبت به همکاری باقی مسئولان می رسد آنها همکاری نمی کنند. مثلا در ارزیابی وقتی یک درخواست استعلام می دهیم اطلاعات را به ما رایگان نمی دهند یا اطلاعاتی ندارند. ما بانک اطلاعاتی خوبی در این زمینه نداریم. برای همین در آخر چند هکتار درخت قطع می شود. من نمی دانم  مطالعات ارزیابی کارون 4 خوب بوده یا بد. اما می گویم بهتر بود  همان اوایل کار متخصصان سازمان جنگلها نظر می دادند. یا محیط زیست نباید یک سازمان وابسته باشد که  درمورد برجسب معاینه فنی نظر بدهد. اگر سازمان جنگلها متولی است چرا تعاملی با محیط زیست ندارد. چرا قوانین خودشان را هم اجرا نمی کنند. ما در برخی موارد نیاز داریم قوانین محیط زیست را اصلاح کنیم.  تا چند سال پیش قانون پسماند وجود نداشت. اما الان وضعیت مشخص است. حالا اجرا نمی شود بحث آن جدا است. اما درباره محیط زیست چه کار کردیم. کجا اطلاع رسانی کردیم. کجا یک قانون خاص داریم.

اما برای قطع درختان قانون داریم. آنهم در مناطق جنگلی وذخیرگاه ها.

- نداریم. کجا قانونی است که منجر به قطع درخت بومی نشود. خوب وقتی صد هزار هکتار اجتماع بلوط و بادام و پسته داریم در پروژه ای 40 هزار هکتار از بین می رود. اما در کنار آن آب را برای اراضی پایین دست کشاورزی تامین کرده ایم. برق ایجاد کردیم. وقتی پتانسیلی داریم باید از آن استفاده کنیم.

آقای وکیلی می گویند شرکت مهاب قدس وابسته به برخی نهاد های نظامی است. به همین دلیل هم است که  از پشتوانه قدرتی بالایی برخوردار است.

- لطفا این را حتما بنویسید. سهام دار اصلی شرکت مهاب قدس وزارت نیرو است. و این شرکت به هیچ نهاد نظامی هیچ وابستگی را ندارد. 

نظرات (6 نظر نوشته شده است):

avatar
در جایی که ارزش محیط زیست را با برق و توسعه و درآمد و کشاورزی و صنعت و ... در یک سطح قرار میدهند خوب معلوم است که در هر ارزیابی بقیه موارد نمره بیشتری از محیط زیست میگیرند!! اینجا مشکل وزارت نیرو یا مهاب قدس نیست! مشکل اصلی سازمان محیط زیست است که نه قدرت لازم را دارد و نه اصلا مایل است که ارزیابی درست انجام شود! بیشتر کارشناسان دفتر ارزیابی سازمان هم دنبال این هستند که ماده یا تبصره ای پیدا کنند و به این پروژه ها مجوز دهند!!
avatar
این قسمت را از آقای کامبیز بهرام سلطانی (البته در مورد مسئله دیگری گفته بودند) نقل میکنم:
در ریاضیات دوره دبستان و به طور مشخص در درس حساب می آموختیم که دو چیزی که از دو ماهیت متفاوت برخوردارند ، با یکدیگر قابل جمع یا از یکدیگر قابل تفریق نمی باشند . برای مثال نمی شود شش عدد سیب را با چهار عدد هندوانه جمع کرد و یا به عکس چهار عدد هنداونه را از شش عدد سیب کم نمود و به نتیجه ای منطقی رسید . سال ها بعد جمع پذیری و جمع ناپذیری را در زمینه ارزیابی اثرات و پی آمدهای زیست محیطی ، تجربه نموده و به حساسیت این مقوله پی بردیم .
اشکار
avatar
هیچ عقل سلیمی مخالف پیشرفت نوع بشر نیست وگرنه من و شما باید هنوز پوستی بر کمر بسته و با گرز به شکار خرس و گراز می رفتیم مشکل اینجا است که در ایران همواره (می گویم همواره یعنی از چند هزار سال گذشته تا آینده ای بفاصله چندین هزار سال نوری ) بهترین قانون پس از تنها 3 روز ناقابل برای نفع دوستان بگونه ای دیگر یجرا می شود که نابودنش به!
خشک شدن دریاچه ارومیه چه ارتباطی با ان بزرگراه دارد ! در هرحال مسیری جریان آب در بین بازوان پل وجود دارد
جناب آقا در وسط ارومیه پل ساخته شده نه سد!
می فرمایید سدهای کارون برای ذخیره آب و برق است خوب در کشوری با این بهره از انوار خورشید تابان چرا کسی به دنبال فراوری بادی و خورشیدب نیست؟
چرا آب کارون اینگونه خشک شده؟
چرا تالاب های مشترک ایران و عراق خشکانده شده و ریزگرد تا جلگه خزری آمده( البه در خشک کردن تالاب ها به ترتیب صدام ترکیه و سوریه هم باید جوابگو باشند)
در مورد ارزیابی طرح ها بفرمایید ببینم چندین طرح پس از ارزیابی به دلیل اعلام مشکل برای محیط زیست شکننده انجام نگردید؟
می فرمایید ارزیابی چرا رود چالوس به دوغاب خاک و نخاله تبدیل شده؟
اصلا من دروغگو لطفا یکروز سوار بر ماتیز و یا رونیز مبارک از تهران به چالوس رفته و سد مخزنی گوچک نزدیک چالوس را مشاهده فرمایید که مملو از رسوب شده اصلا فلسفه وجودی سد چیست ذخیره آب و یا استحصال سن و خاک؟آقای محترم بهتر است از گل و بلبل و سفر عید به دبی صحبت نمود تا طرح های ارزیابی
اشکار
avatar
پس از تخریب گسترده سیه بیشه سازمان محیط زیست نه میلیارد توان آن شرکت تا جریمه نمود
نخست اینکه اگر این پروژه که انجامش لازم است با ارزیابی انجام شده بود پس دیگر این تخریب گسترده و جریمه چه معنی دارد؟آقایان ارزیاب و کسانی که گذارس انرا تایید کرده اند می بایست جوابگو این نه میلیارد باشند ( که نبوده و نیستند و نخواهند بود و گمان ندارم روحشان هم از چیزی که بنام گذارش تحویل کارفرمای محترم داده باشند خبردار باشد )
جریمه سازمان دولت از سرکت شبه دولتی مضحک است در دوران شوروی به دلیل عقب ماندگی صنایع آلودگی هوا و پساب فراوانی ایجاد می گردید که به رودهای ولگا و دن سرازیر می گردید شرکت ها در ابتدای هرسال مالی در بودجه سالانه مبلغی را برای پرداخت جریمه در نظر گرفته بودند و سازمان مرتبط با پایداشت محیط زیست هم هر سال جریمه را می گرفت به بیان ساده بودجه کشور از یک جیب به جیب دیگر می رفت و همه رفقا هم از این روند راضی بودند
درآخر اینکه گیرم بجای 9 میلیارد 90 میلیارد جریمه پرداخت می گردید هدف از جریمه ممانعت از انجام خطا است آیا پس از این جریمخ دیگر ریزش نخاله به رودخانه چالوس انجام نمی شود از طرفی محیط زیست بر روی کاغد رود چالوس را محافظت شده اعلان کرده و هر چند سال یکبار چند تابلوی فلزی زرد در اطراف رود نصب می کند که تنها فایده ان به رنگ کار و اهنگر محترم می رسد
پس این نه میلیارد جریمه در کجا خرج می شود؟؟؟
..خوش بحال این آقای مهاب قدس که مانند ملکه بریتانیا از هر مسئولیتی بری است و جوابگوی هیچ چیز نخواهد بود
آزاده
avatar
چرا مصاحبه را با کارشناس ارزیابی انجام دادید؟کارشناس معذوریت های خاص خود را دارد که البته من آن را مجاز نمی دانم ولی غم نان اجازه شجاعت زیادی را نمی دهد. می بایست مصاحبه را با مسئول امور مطالعات یکپارچه منابع آب و محیط زیست انجام می دادید و اول از همه سوال می کردید شرافت کارشناسی تان را برای پاسخ به سوال ها تا چه میزان در نظر می گیرید؟ بعد از ایشان سوال می کردید که احداث سد در کدام منطقه و بر روی چه رودخانه ای از نظر شما غیر مجاز است؟ لااقل یک مورد را نام ببرید. سوال می کردید در مطالعات ارزیابی سدهای تک منظوره که با افتخار بیان می شود انرژی برق تولید می کند، آیا ارزیابی گزینه های جایگزین مانند تامین انرژی از باد و خورشید مورد ارزیابی مقایسه ای قرار گرفته است؟ باید سوال می کردید، در طول دوره انجام مطالعات ارزیابی در مهاب قدس ساخت چند سد مردود اعلام شده است؟ سوال می کردید تا کنون مهاب قدس مجوز ساخت چند سد را در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست که بر اساس قانون، ساخت سازه عظیم سد غیر قانونی است، برای کارفرماهایش دریافت کرده است؟ سوال می کردید تا چه میزان از جانب کارفرماهای دولتی تان برای ارایه گزارش ارزیابی مثبت تحت فشار هستید؟ سوال می کردید آیا تا کنون یک مورد مطالعه بعد از احداث سد انجام داده اید که نشان دهد منافعی که از آن برای سدها نام می برید و در محاسبات و ارزیابی مورد توجه قرار می گیرد، واقعا به دست آمده است؟ سوال کنید برای چند دریاچه سد که دچار مشکلات بو، آلودگی و یوتریفیکاسیون شده اند در خود مهاب قدس مطالعات علاج بخشی در دست انجام است؟ و آیا این مسایل نمی بایست قبل از ساخت سد در مطالعات ارزیابی مورد توجه قرار می گرفت و...
مهلقا كاشفي
avatar
با سلام
طبق بررسي هاي انجام گرفته هر هكتار جنگل500تا 2000متر مكعب اب را در سال در خود نفوذ مي دهد.ما جنگل هايمان را قطع مي كنيم سد مي سازيم كه از پيامدهاي سيل جلوگيري كنيم و يا اب را ذخيره كنيم .كدام عقل سليمي با هزينه سرسام اور چنين كاري را مي كند .ضمنا مگر اقاي مهاب قدس با اينهمه دلسوزي براي محيط زيست دلشان براي سرمايه هاي بر باد رفته نمي سوزدكه اينگونه سد هاي برقابي را تجويز مي كنندو پروژه اجرا مي كنند.
توصيه مي كنم كتاب زنده ماند ن نخانم وندانا شيوارا بخوانند و ببينند كه سدهايي كه با سرمايه گذاري بانك جهاني در اتيوپي ساخته شد چه بر سر اين كشور اورد واكنون اتيوپي بيشترين گرسنگان جهان را دارد.

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
0
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX