نوشته شده در ساعت 14:10:45 , مورخ 12/10/1389
کد خبر : 89101095

پس از چهار سال از نصب دوربین های تله ای در پناهگاه حیات وحش عباس آباد
برای نخستین باراز یوز عکسبرداری شد


 بزرگنمایی

سبزپرس- گروه محیط طبیعی: پس از چهار سال که از نصب دوربین های تله ای در پناهگاه حیات وحش عباس آباد گذشت در هفته پیش یکی از این دوربین های تله ای در منطقه موفق شد برای نخستین بار عکسی از یک یوز بگیرد. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: البته پیش از این هم توسط محیط بانها یوز در منطقه دیده شده بود اما تا کنون عکسی را نتوانسته بودیم از وجود یوز در منطقه داشته باشیم.


    احمد رضا لاهیجان زاده در گفت و گو با سبزپرس با تاکید بر اینکه پناهگاه حیات وحش عباس آباد یک منطقه بکر و ارزشمند است، گفت: این پناهگاه در حوزه شهرستان نایین و خورو بیابانک قرار دارد و یکی از زیستگاههای یوز خیز استان است.

   مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه مدتها بود که رد یوز در منطقه مشاهده می شد، گفت: اما تا کنون نتوانسته بودیم عکس و فیلمی از وجود یوز در منطقه را ثبت کنیم.

   او با اشاره به وسعت زیاد منطقه گفت: به همین دلیل دوربین های تله ای بسیاری را در منطقه کار گذاشتیم که عکسهای ارزشمندی از کارکال، شاه روباه و گربه شنی گرفتند ولی اثری از یوز در میان آنها نبود.

    او ادامه داد: حدود یک ماه پیش محیط بانهای منطقه یک دسته چهارتایی یوزپلنگ دیدند که  متاسفانه نتوانستند فیلم یا عکسی از آنها بگیرند.

    مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان درباره اینکه از عکس گرفته شده اطلاعات خاصی هم به دست آوردید، گفت: به نظر می رسد این عکس تصویر یک یوز جوان است اما باید اطلاعات کامل را متخصصان بعد از بررسی عکس به ما بدهند.

    او با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین ویژگیهای این منطقه وجود طعمه خوب است، گفت: ما در سرشماری حدود 15 درصد از منطقه هزار کل و بز و قوچ و میش را شمارش کردیم. برای همین برآورد کلی ما حدود 6 هزار طعمه در منطقه است.

    مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان به آثار شکار یوز در منطقه اشاره کرد و ادامه داد:  پیش از این مانده شکار یوز در منطقه مشاهده شده بود اما ما نتوانسته بودیم تصویر از یوزها داشته باشیم.

   عباس‌آباد یکی از 10 زیستگاه مهم یوزپلنگ آسیایی در کشور به شمار می‌رود که در سال‌های گذشته و در پی ردگیری یوزپلنگ‌ها در این منطقه،‌ تلاش‌های زیادی برای الحاق آن به شبکه مناطق حفاظت شده کشور صورت گرفت.

    پناهگاه حیات وحش عباس آباد در اصفهان 320 هزار هکتار وسعت دارد و از تنوع گونه‌ای خوبی برخوردار است به طوریکه در این منطقه جمعیت قابل قبولی از قوچ و میش‌ها، ‌کل و بز، ‌جبیر،‌ آهو و خرگوش وجود دارد که می‌تواند به عنوان طعمه‌های یوز مورد استفاده این جانور قرار گیرد.

 

عکس برداری از یوز در عباس آباد اصفهان 

 

isfahan.yuz3_298302095.jpg << دانلود فايل الصاقي دانلود فايل الصاقي

نظرات (6 نظر نوشته شده است):

بي نام
avatar
اين موفقيت را به كليه محيط بانان منطقه تبريك ميگويم.اميدوارم اين منطقه هر چه سريعتر از بلاتكليفي در بيايد و پناهگاه بشه
طاهر قدیریان
avatar
خبر بسیار خوشحال کننده ای بود. این موفقیت را به آقای مهندس اکبری که زحمات بسیار زیادی برای این منطقه کشیدند و محیط بانان منطقه تبریک میگم. 
avatar
واقعا خوشحال کننده است.
بی نام
avatar
آقای لاهیجان زاده چگونه نسبت گرفته اند که برآورد کردند 6هزار طعمه در منطقه است؟؟!!
avatar
اولا درشرشمارس اخیر یک راس آهو وجبیردرمنطقه عباس آباد مشاهده نگردیدوبجای 15 درصد طی دوروز کلیه منطقه سرشمارسی گردید که کل شکارقوچ ومیش وکل بز خوشبینانه 700 راس برآورد گردید ومنطقه مورد ذکر کویری وبسیارکم آب می باشد چگونه این 6000 راس آب می خورندواب تامین می شود واگرتوجه شوددوربینهای تله ای اتوماتیک هر چیزی که حرکت داشته باشد ازآن عکس می گیرد درصورتی که این یوزپلنگ به سمت جلوحرکت کرده چگونه دست وسر آن عکس گرفته نشده مگر اینگه یوز پلنگ دنده عقب ازمقابل دوربین حرکت کرده قابل ذکراست تنوع زیستی کشور با بزرگنمائی ودروغ شاید برای عوام جلب توجه کند ولی برای کشور وکارشناسان خبره دردی درمان نمی کند بهتر است به دنبال حقیقت وصداقت باشیم
الهام
avatar
برای تکثیر بی برنامه و بی بودجه و بی کارشناس و بی دغدغه خوب چیزیه!

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
5.00
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX