نوشته شده در ساعت 15:19:06 , مورخ 22/01/1391
کد خبر : 91011077

دانش آموختگان دانشگاه محیط زیست در انتظار تصمیم معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری؛
رشته های «بازیافت» و «آلودگی محیط زیست» در چارت سازمان محیط زیست جایگاهی ندارند


 بزرگنمایی

سبزپرس – گروه قوای سه گانه: برای فارغ التحصیلان حین خدمت دانشگاه محیط زیست در رشته های «بازیافت» و «آلودگی محیط زیست» در چارت سازمان محیط زیست جایگاهی تعریف نشده و از همین رو مدرک تحصیلی این فارغ التحصیلان تاثیری در استخدام و نحوه خدمت آنان ندارد.

به گزارش سبزپرس، از سال 1387 «آموزشکده محیط زیست» (دانشگاه محیط زیست فعلی) اقدام به جذب دانشجویان در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته «آلودگی محیط زیست» کرد. بخشی از دانشجویان جذب شده، کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست بودند که به عنوان آموزش حین خدمت در این رشته شرکت کردند و بخشی دیگر نیز، فارغ التحصیلان دوره های کاردانی پیوسته خارج از سازمان حفاظت محیط زیست بودند. 
پس از آن در سال 1382 نیز رشته «بازیافت» در این آموزشکده، تاسیس شد و آغاز به جذب دانشجو کرد. 
با این حال، در چارت سازمان حفاظت محیط زیست، ردیف شغلی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته این دو رشته مشخص نشده است. 
گفته می شود تعداد این دانشجویان بیش از یک هزار و 500 نفر است که عمده آنها، کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست هستند که با وجود فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته، هنوز همانند فارغ التحصیلان کاردانی حقوق دریافت می کنند. 
هرچند که برخی از این فارغ التحصیلان، در مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دادند و با مدرک جدید خود در سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شدند و از مزایای فارغ التحصیلان این مدارک بهره می برند اما بخش عمده ای از کارشناسان بازیافت و آلودگی محیط زیست به دلایل مختلف، ادامه تحصیل نداده اند و کماکان در همین مقطع باقی مانده اند. 
جمعی از این فارغ التحصیلان طی تماس تلفنی با سبزپرس، علت اصلی بلاتکلیف ماندن وضعیت خود را، نبود ردیف شغلی برای این دو رشته در چارت سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کردند. 
به گفته آنها، این چارت باید به تصویب معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری برسد اما این معاونت تا کنون اقدامی برای تعیین تکلیف این دو رشته انجام نداده است و پیگیری های این فارغ التحصیلان از چند سال قبل تا کنون بی نتیجه مانده است. 
از سوی دیگر، این دو رشته نیز طبق بخشنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به عنوان رشته های «مهندسی» شناخته نمی شوند. دلیل این امر نیز، کمبود واحدهای درسی علوم پایه (ریاضی و فیزیک) در این دو رشته است. 
هرچند که برای مدت چند سال، وزارت علوم رشته آلودگی محیط زیست را به عنوان یک رشته مهندسی به رسمیت شناخت اما پس از پیگیری فارغ التحصیلان رشته بازیافت برای ورود این رشته به فهرست رشته های مهندسی، نه تنها این رشته را در این فهرست نگنجاند، بلکه رشته آلودگی محیط زیست را نیز از دایره رشته های مهندسی خارج کرد. 
در حال حاضر دانشکده سابق محیط زیست که از سال گذشته با نام «دانشگاه محیط زیست» فعالیت می کند، دانشجویان جدید ورودی 1390 را پذیرفته است اما در سال تحصیلی جاری به دلیل نرسیدن به حد نصاب ظرفیت، دانشجویی را در رشته بازیافت پذیرش نکرده است. 
با این حال برخی فارغ التحصیلان سال های گذشته که در حال پیگیری وضعیت استخدامی رشته خود هستند، می گویند اداره «جبران خدمت» معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری در حال بررسی وضعیت این رشته است تا درمورد آن تصمیم گیری کند. 

نظرات (31 نظر نوشته شده است):

دلسوخته
avatar
البته نگران نباشيد ، چون رشته هايي مثل علوم اجتماعي ، جفرافيا ، و بسياري از رشته هاي غير مر تبط با اين حوزه و فارق التحصيلانشان در حال مديريت در اين سازمان مي باشند؟؟!!!
رزگار
avatar
نه که رشته های ارزیابی و محیط زیست طبیعی برای استخدامی در اولویتن و سازمان به دارندگان این مدارک اهمیت میده.!!!!
رضا
avatar
محیط زیست نیاز به چنین رشته های ندارد چرا هزینه می کند و آموزش می دهد تا وقتی که اولادان روسا رشته های خمیر چوب و... می خوانند و این رشته مرتبط با محیط زیست می شود چرا رشته های پر هزینه آلودگی و بازیافت (محیط زیست) زیر چارت سازمان رود.البته اثرات آن بر محیط زیست مشهود است.
کارشناس محیط زیست
avatar
فارغ التحصیلان رشته های محیط زیست خیالتان راحت ادارات محیط زیست سراسر کشور تا دلتان بخواهد پر از شاغلین انواع رشته های کشاورزی وغیره می باشدآخه کسی نیست بگوید کشاورزی چه ربطی به محیط زیست دارد وحتی در خیلی جاها با مواضع محیط زیست منافات داردو همچنین افرادی هم که با رشته های غیر مرتبط با محیط زیست استخدام شده اند اصلاً اطلاعات پایه محیط زیست را هم ندارند اگر باور ندارید بروید سراغی از ادارات محیط یست بگیرید تا پی ببرید که حداقل در هر اداره کوجک محیط زیست یک نفر با رشته مثل زراعت مشغول به کار است.
کارشناس بازیافت
avatar
الان میگین چیکار کنیم یعنی عمرمون تلف شده تا کی منتظر تصمیمتون بشینیم که بعد اون هم میگین سنتون بالا رفته!!!!!!!!!!!!!
رمضان پورعسكري- رسول غديري
avatar
اگه اين رشته ها ، كه تمامي دروس گذرانده شده آنها مربوط به محيط زيست مي باشد ، در چارت سازمان حفاظت محيط زيست نيستند پس در چارت كدام ارگان مي باشند؟چرا با وقت و سرمايه مردم بازي مي شود؟هرچند كه الان يكسال و نيم از فارغ التحصيلي ما مي گذرذ دانشگاه محيط زيست كرج از ارائه مدارك تحصيلي ورودي هاي 87 خودداري نموده است . لطفا" مارا دريابيد .
یه دوست
avatar
با سلام ضمن تشکر از آقای پورعسکری و غدیری بنده هم با نظر آقایان موافقم این رشته ها حتما باید در چارت سازمان باشند. لازم است سازمان تمام جدیت خود را در جهت به زیر چارت آوردن این رشته ها انجام دهد . چون خیلی از فارغ التحصیلان این رشته ها الان در مشاغل تخصصی ادارت مشغول به کار بوده و اگر این امر تحقق پیدا نماید یه انگیزه مضاعف در این افراد ایجاد می شود و حداقل از این وضعیت حقوقی بسیار ضعیف رهایی می یابند . جناب اقای فروزنده همانطور که جنابعالی پیگیر موضوع نیروهای شرکتی بوده اید خواهشمند است نسبت به احقاق حق این افراد که صادقانه و با تمام وجود در حال انجام وظایف می باشد اقدام نمایید.
فارغ التحصیل رشته بازیافت
avatar
باسلام
در ابتدالازم می دانم ازپیگیری سبزپرس درتمامی مسائل محیط زیستی اعم از مشکلات زیست محیطی وهمچنین احقاق حقوق پرسنل محیط زیست تشکر کنم.
در خصوص موردفوق قصه بس درازاست.
واما مواردذیل:
1-ابتدادوستان آموزشکده محیط زیست سابق (دانشگاه محیط زست کنونی)می بایست شرایط احرازپست سازمانی درسازمان محیط زیست راحداقل برای همکاران تعریف ویا پیش بینی وسپس اقدام به فراخوان از همکاران برای شرکت در آزمون ورودی این رشته ها اقدام می نمودند.
2-با توجه به این که دانشگه محیط زیست (آموزشکده محیط زیست سابق)در تشکیلات سازمانی به عنوان یک واحد تحت سازمانی محسوب می شود وهمکاران محصل یافارغ التحصیل در این رشته ها نوعی بورسیه محسوب می شوند چرا سازمان علی رغم مشقت های فراوان این نوع ازهمکاران که عموما" ازاستانها هستند وانتخاب این رشته هافقط به جهت علاقه به محیط زیست آنان بوده واز همه مهمتر اینکه مطالب ومسایل ارائه شده دردروس رشته های مذکورتماما" بااهداف غایی سازمان مطابقت دارد،تازمان حصول نتیجه نهایی از معاونت انسانی ریاست جمهوری شرایط استفاده از مزایای آن را برای همکاران اعمال نمی کند.
3-در زمان آقای صدوق به عنوان مدیر کل تهران همکاران تهران باتوجه به مکاتبه آقای صدوق بامدیریت برنامه ریزی تهران هم اکنون ازمزایای آن برخوردار هستندودر استانها با طرح این موضوع که این مورد بایددرکمیته طرح طبقه بندی مشاغل آمده باشدونام این رشته ها درکتابچه کمیته مذکور قیدشده باشد نپذیرفتند.
4-همچنان خواستار پیگیری موضوع هستیم واز سبز پرس درخواست عاجزانه داریم تا به عنوان خبر تکمیلی همچنان پیگیر آن باشند.
باتشکر.
avatar
باسلام
ضمن تشکرفراوان،از سبزپرس درخواست می شود تا حصول نتیجه نهایی پیگیر موضوع باشند
همکار سازمان
avatar
باسلام
خواستار پیگیری هستیم
avatar
سلام
از شخص آقای محمدی زاده تقاضا داریم نسبت به پیگیری حقوق همکاران مظلوم اقدام عاجل نمایند
همکار
avatar
درود
ازآنجا که بسیاری ازفارغ التحصیلان این رشته ها محیط بانان وحافظان عرصه های طبیعی هستندودرکوهستانها وبیابانها مشغول به خدمت می باشندطبیعتا" دسترسی به فضای مجازی برای آنان مقدورنیست لطفا" هرچندقدمی کوچک به کمک آنان بشتابید.
avatar
در تمام دنيا رشته ها به صورت تخصصي است و در ايران نيز با توجه به اينكه كشور در حال توسعه است و قوانين مرتبط با محيط زيست تصويب گرديده لذا رشته هاي بازيافت ، حقوق محيط زيست ، آلودگي محيط زيست و .... توسط دانشگاهها تدريس مي گردد. حالا كه اين رشته در دانشگاهها تدريس مي گردد بدون مجوز است كه نام رشته مورد قبول سازماني قرار نگيرد يا اينكه آن سازمان يا آن دانشگاه كار خلاف قانون انجام ميدهد و هماهنگي لازم بين دستگاهها نيست . كسي كه رشته مرتبط با محيط زيست در ايران را خوانده نبايد سازماني آن را از رشته هاي مورد قبول يا احراز شغلي خود حذف يا نپذيرد ولي من در جريان اين موضوع هستم كه دفتر تشكيلات سازمان در حال رسيدگي براي تسريع در احراز اين رشته ها است .
آشنا
avatar
درود
همچنان قانون بی قانونی در سازمان عریض وطویل محیط زیست بیداد می کند.
آشنای به درد محیط زیست
avatar
باز آمد این بهار بازآمدبوی یار
می رود پیغام من بانسیم ازاین دیار
سوی آنجایی که یار منزلی داردبه کار
***
بهر کسب پاسخی عمرازکف می دهم
انتظار رسالهاست من چه بی صف می دهم
***
طاقتی نیست دگر درتن خسته ی من
کی رسد پیغام تو بردل بشکسته ی من
***
می رودآن روزگار می رود این روزگار
بازآمداین بهار بازآمد بوی یار
می رسدپیغام یار با نسیم ازآن دیار
سوی اینجایی که من قبرکی دارم به کار

حیف وافسوس بعدمرگ نوش دارویی تویار
موفق باشید
کارشناس آلودگی
avatar
با اجازه محیط زیست
دریا، دریا دکل می‌کاریم
ماهی‌ها به جهنم! ...
کندوها پر از قیر شده‌اند
زنبورهای کارگر به عسلویه رفته‌اند
تا پشت بام ملکه را آسفالت کنند
چه سعادتی!
داریوش به پارس می‌نازید
ما به پارس جنوبی!......
"زنده یاد حسین پناهی"
همکار بوشهر
avatar
سلام
شعری در وادی محیط زیست به بهانه موضوع فوق وروز زمین پاک:
"به جنگ عمق حیاتند و ما چه بد مستیم"

به فاضلاب صنایع
زباله و پسماند
کمر به ذلت آب و
زمین خود بستیم
به هیچ چاه عمیقُ رود و دریاچه
نداده ایم امان و
چشم خود بستیم
هوای پاک دهاتم
برفته است از یاد
از این هوای مه آلود و پر ز بو ، خستیم
زباله های کثیف ِ
رادیو اکتیو
به جنگ عمق حیاتند و
ما چه بد مستیم
سموم ضد حیات و
فریب نوترکیب
بسا که نظم وجودی
بدین نمط شُستیم
فغان ز این همه بطری و
ظروف بد مصرف*!
به صبح وشام، مشمّا و نایلونی دستیم
بشر رفاه طلب کرد و
کبرو خودستایی کرد
بسا ز قیدمحیط و
هم خدا،رستیم

شاعر: رضا فولادی فرد
محیط زیستی
avatar
1-محیط زیست همچین رشته هایی را نیاز دارد کمیته پسماند در سازمان چیکار می کند.
2-مگرمحیط زیست برضوابط زیست محیطی انواع پسماندهاناظر نیست؟
3-مگرمحیط زیست در بحث پسماندهای بیمارستانی مداخله ندارد؟
4-انواع آلودگیها را مگر محیط زییست جزء معضلات زیست محیطی قلمداد نمی کند؟
و هزاران موارد دیگر...
اگر این چنین است پس بایستی چنین رشته هایی در اولویت سازمان باشد.
avatar
از سبزپرس به جهت درج این خبرمتشکریم
کارمند محیط زیبست
avatar
چگونه سازمانی که وظیفه هماهنگی وبرگزاری بزرگترین ومهمترین رخداد زیست محیطی جهان یعنی روز زمین پاک رابا خود یدک می کشد ومهمترازهمه هم اکنون نیز روزشمار به قرار ذبل برای آن اعلام میکند:
شنبه 2/2/91 روززمین پاک – مدیریت پسماند
یکشنبه3/2/91روززمین پاک – حمایت از بازیافت
دوشنبه4/2/91روززمین پاک–حفاظت ازمنابع آب
سه شنبه5/2/91روززمین پاک–حمایت ازمنابع خاک
چهارشنبه6/2/91روززمین پاک-باورهای دینی و اخلاقی
پنج شنبه7/2/91روززمین پاک-مشارکت عمومی
وهمانطور که مشاهده نیز می شود از رشته بازیافت ومسئله پسماند درآن یادمی شود ازپذیرش مدرک تحصیلی دانش آموخته گان این رشته سرباز می زند!!!!!!!!
ممنون
همكار
avatar
به اطلاع عزيزان وهمكاران محترمي كه دررشته آلودگي محيط زيست فارغ التحصيل شده اند عرض كنم كه هم اكنون كليه فارغ التحصيلان رشته شما در محيط زيست استان تهران(در زمان دكترصدوق)وخراسان رضوي وچند استان ديگرمدرك خودرا اعمال كرده اندواز مزاياي آن برخوردارند.توي اين سازمان با درخواست كارت پيش نميره،بعنوان يك توصيه حقوقي(با عرض معذرت)از احكام كارگزيني اين عزيزان استفاده كرده وشكايت خود رادر ديوان عدالت اداري ببريد. حتما جواب خواهيد گرفت وسازمان مجبور به اعمال آن خواهدشد.
avatar
باتوجه به حساسیت موضوع یکی از مسئولین سازمان علی رغم تلاش سبز پرس جرأت جواب دهی ندارند
کارشناس
avatar
ادعای دیگری ازپسماندوآلودگی وبازیافت:
هردم از این باغ بری می رسد!!!!!!!!
هر گاه پسماندی از این سازمان می بینم و می شنوم حالم دگرگون می شود
ببینید لینک زی را
http://hse.basijmed.ir/Content/Content.aspx?PageCode=28340
avatar
دلم به حال این عزیزان می سوزد
avatar
کسی پاسخگو نیست مثل کبک سر به زیر برف کرده اند
لطفا"پیشنهاد می شود سبز پرس وقت مصاحبه ایی با مسئولین سازمان در این خصوص داشته باشند هرچند پاسخی مبهم،دوپهلو وموکول به آینده ویا در حال بررسی است،خواهند داد.
با تشکر.
avatar
عزیزان سبز پرس از مسئولین سازمان کسی پاسخگو نیست،لطفا" پیگیری کنید.
ممنون از سبزپرس
avatar
سلام من فارغ التحصیل رشته بازیافت از موسسه غیر انتفاعی بهاران گرگان هستم وبیکارم به ناچار برای ارشد وارد رشته علوم محیط زیست شدم خواستارکار میباشم.
کارشناس بازیافت
avatar
با سلام کجای کار این دانشگاه ها درست بوده که این دومیش باشه،متاسفانه در این مورد نیز بدون برنامه دانشجو گرفتن وحالا هم جای ندارن برای جذب ما،توکل بخدا ایشاالله که حل بشه این مسئله،پیشاپیش از زحماتتون ممنون وسپاسگذارم.
ضیایی
avatar
سلام
به یک نفرکارشناس محیط زیست جهت فعالیت در شرکت خصوصی نیازمندیم.09122547147
avatar
سلام تورو خدا با وقت و سرمایه ما بازی نکنید........
بهاره
avatar
سلام من هم کارشناس محیط زیست هستم 2سال است که فارغ التحصیل شدم اما دریق و درد از یک کار.به هر جا مراجعه می کنم می گویند سابقه کار داری آخه وقتی هیچ اداره ای حتی محیط زیست این رشته رانمی خواهد سابقه کار از کجا بیاوریم.واقعا در اداره محیط زیست هر رشته ای در این اداره پیدا می شود ولی ...،تورو خدا به داد ما برسید

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
3.00
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX